Läs vårt nyhetsbrev för februari
Läs vårt nyhetsbrev för februari 2025.
Jörgen Wärmlöv, förvaltare av vår fond Aktiefond Investmentbolag, deltar i EFN Börslunch och diskuterar investmentbolag.
Det finns många egenskaper hos investmentbolag som gör dem attraktiva att spara i. Genom att äga aktier i ett investmentbolag får du indirekt exponering mot alla underliggande bolag, både noterade och onoterade, som ägs av investmentbolaget. Nästan som en fond i miniformat. I Aktiefond Investmentbolag får du genom fonden, som har cirka 15 innehav, indirekt ägarskap i mer än 75 bolag. Ägarandelarna är ofta tillräckligt stora för att ge investmentbolagen stort inflytande och de arbetar aktivt och ofta långsiktigt med sina innehav för att förädla och driva bolagen i önskad riktning. Dessutom har investmentbolagen som grupp överträffat Stockholmsbörsen rejält de senaste tio åren.
Titta gärna på EFN Börslunch för att höra mer om investmentbolag, deras egenskaper, rabatt och förvaltningskostnader.
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
Läs vårt nyhetsbrev för februari 2025.
Nyligen höll Stefan Ericson, fondförvaltare på Spiltan Fonder, en presentation om Spiltan Räntefond Sverige.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: