Fond i fokus - Spiltan Räntefond Sverige
En aktivt förvaltad fond med handplockade obligationer.
Idag återgår vi till normal handel i räntefonderna. Handeln i fonderna har varit senarelagd sedan den 20 mars. Under tiden som handeln varit senarelagd har räntefonderna fortsatt att förvaltas precis som vanligt. Vi har inte tagit ut någon avgift i räntefonderna under perioden fonderna har haft senarelagd handel.
Den kurs, NAV-kurs, som sätts ikväll efter marknadens stängning i båda räntefonderna gäller för hela perioden från den 20 mars till den 31 mars och är inte en dags utveckling i fonderna.
Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet. Ladda ned faktablad och informationsbroschyr under Rapporter och dokument.
En aktivt förvaltad fond med handplockade obligationer.
Läs vårt nyhetsbrev för april 2025.
Fyll i formuläret nedan eller ring oss gärna om du har några frågor: